Krótka historia domu oraz przybycia jezuitów do Falenicy

Pani Maria Wojciechowska z domu Szaniawska chciała podarować stary drewniany dom willowy "Złota Marysieńka" z 1928 r. przy ul. Początkowej w Falenicy wraz z całą działką jakiejś instytucji kościelnej. Rozważała propozycje ks. abpa Bronisława Dąbrowskiego i naszego brata zakonnego Stefana Lisewskiego SJ. Ostatecznie pani Wojciechowska zdecydowała się na podarowanie posiadłości Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Cała sprawa zaczęła się na początku lat osiemdziesiątych, gdy wnuk pani Marii, Antoni, zgłosił się jako kandydat do naszego zakonu. Została zaś sfinalizowana w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, gdy prowincjałem Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego był o. Stanisław Opiela SJ. Pierwsi jezuici zamieszkali tu w 1988 roku.

Pierwszego remontu mocno zniszczonego domu dokonała ekipa zaangażowana przez brata Lisewskiego. Z dochodów z kiosku, który prowadził przy kościele jezuitów na ul. Świętojańskiej, potrafił przywrócić dom do stanu jako takiej używalności. Kuria Prowincji PMA zakupiła mieszkanie jednej rodzinie lokatorów i tym sposobem w budynku pozostała tylko pani Bronisława, pełniąca niejako rolę gospodarza.

Pani Maria Wojciechowska była przekonana, że cała posiadłość należy wyłącznie do niej. Później okazało się jednak, że znaleźli się inni spadkobiercy i Towarzystwo musiało spłacić przynależną im część działki.

W 1989 r. część parteru domu urządzono na kaplicę otwartą dla wszystkich. Projektowała ją, niektóre rzeczy sama wykonała i nadzorowała całość pani Teresa Wierusz, współpracująca z wydawanym przez jezuitów miesięcznikiem Przegląd Powszechny i jego Oficyną Wydawniczą. Ksiądz Prymas wydał dekret upoważniający nas do duszpasterskiej posługi najbliższego otoczenia. W pozostałej części parteru były sale na różne spotkania. Na piętrze zamieszkali jezuici pracujący w kolegium jezuickim na ul. Rakowieckiej. Obecnie dom jest wyremontowany, dostosowany do wymogów dla niepełnosprawnych, ale w dalszym ciągu potrzebujemy wsparcia na bieżące remonty i na generalny remont piwnicy.

Redakcja Przeglądu Powszechnego i jego Oficyna Wydawnicza potrzebowały miejsca na drukarnię. Postanowiono umiejscowić ją na działce w Falenicy obok starego domu. Tym sposobem, jeszcze przed zmianą rządu w Polsce w 1989 r. powstał w stanie surowym budynek drukarni. Nowa sytuacja polityczna oraz decyzje zarządu Prowincji sprawiły, że inwestycja nie była kontynuowana. Budynek był mało wykorzystywany. Dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych prowincjał o. Andrzej Koprowski SJ zdecydował, aby na bazie budynku drukarni wybudować centrum konferencyjno-szkoleniowe ECCC (oddane do użytku w 2000 r.), które obecnie jest również domem rekolekcyjnym jezuitów.

Zachęcamy do zapoznania się bliżej z historią i specyfiką placówki jezuitów w Falenicy. Mówi o tym książka:

Tytuł: “Opowieści falenickie: o letnisku, rodzinie Szaniawskich oraz o jezuitach i ich dziełach”
Autor: Barbara Wizimirska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Sedno
Wydanie: Warszawa 2012
ISBN 978-83-63354-00-8
Stron: 200 (w tym 56 kolorowych ilustracji)
Cena: 35 zł

Więcej o książce znajdziesz TUTAJ.

Kontakt

Dom Zakonny Towarzystwa Jezusowego
ul. Początkowa 14/16
04-984 Warszawa

tel.: +48 / 608 797 787
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.